Modul indicativ timpul viitor şi modul condiţional-optativ timpul prezent se formează de la infinitivul verbului de conjugat, aşadar păstrează terminaţia specifică fiecărei conjugări în parte:

– conjugarea I: -a                         (a lucra, a mânca, a păstra etc.)

– conjugarea a II-a: -ea              (a plăcea, a vedea, a putea etc.)

– conjugarea a III-a: -e                (a merge, a spune, a vinde etc.)

– conjugarea a IV-a: -i sau î        (a sui, a intui a coborî etc.)

 

VERBELE: „a plăcea”, „a părea”, „a apărea”, „a dispărea”, „a vedea”, „a prevedea”, „a scădea”, „a tăcea”, „a putea” etc. sunt de conjugarea a II-a, adică terminate în –ea.

Conform regulii, ele păstrează la modul indicativ timpul viitor şi la condiţional-optativ prezent, la toate persoanele, forma de infinitiv a verbului de conjugat.

Se scrie şi se pronunţă ca în exemplele de mai jos (conjugarea este la toate persoanele):

îmi va plăcea/ mi-ar plăcea

îţi va părea/ ţi-ar părea

va apărea/ ar apărea

vom dispărea/ am dispărea

voi vedea/ aş vedea

vor prevedea/ ar prevedea

va scădea/ ar scădea

vom tăcea/ am tăcea

voi putea/ aş putea

 

Este incorectă şi agramată forma: mi-ar place, ţi-ar pare (bine), va apare, vom dispare, aş vede, ar prevede, va scade, vom tace şi în niciun caz voi pute. Dacă vă încurcaţi la vreunul dintre celelalte verbe, este recomandabil să observaţi că se conjugă la fel cu „a putea”.

 

MINITEST

Cerinţa:

Identifică şi numeşte greşeala (1p.), apoi rescrie corect (1p) fiecare dintre enunţurile:

1. Vă mulţumesc pentru timpul acordat.

2. Am venit la dumneavoastră cu rugămintea de a mă învoi pentru mâine.

3. Am fost la lansarea unui roman poliţist.

4. Ar trebui ca cineva să relateze exact cum s-au petrecut faptele.

5. Tipul acesta de oameni mă enervează îngrozitor.